Το 11ο Champions League στην ιστορία της κατέκτησε η «βασίλισσα» Ρεάλ

591

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φόρα στην ιστορία της στέφθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επιβλήθηκε  με 5-3 της Ατλέτικο Μαδρίτης στην διαδικασία των πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1, ενώ οι δύο ομάδες δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν ούτε στην παράταση, με τον νικητή να κρίνεται τελικά στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Το σκορ στον τελικό του Μιλάνου άνοιξε από θέση οφ-σάϊντ, ο Σέρχιο Ράμος στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο απάντησε για την Ατλέτικο ισοφαρίζοντας στο 79′. Μάλιστα, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γκριεζμάν αστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Τόρες.

Στη διαδικασία των πέναλτι μοιραίος παίχτης για τους «ροχιμπλάνκος» ήταν ο Χουανφράν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Νάβας. Το νικητήριο πέναλτι που χάρισε το τρόπαιο στην Ρεάλ, πέτυχε ο μέχρι εκείνη την στιγμή «άφαντος» στο ματς, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Σημειώνεται ότι η Ατλέτικο ηττηθεί και πριν δυο χρόνια από την Ρεάλ στον τελικό του Champions League, ενώ συνολικά μετρά τρεις χαμένους τελικούς στη διοργάνωση