Τα χθεσινά αποτελέσματα του EURO (Βίντεο)

643

Με νίκη ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία καθώς επικράτησε του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Τσεχίας με σκορ 1-0.

Οι «φούριας ρόχας» αν και είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στους Τσέχους, οι οποίοι στο αμυντικό κομμάτι ήταν εξαιρετική. Η λύτρωση για την ομάδα του Ντελ Μπόσκε ήρθε τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου, χάρη σε κεφαλιά του Πικέ.

Ισόπαλες με με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Ιρλανδία και Σουηδία, στο Σεν Ντενί, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του EURO.

Η παρέα του Ιμπαραΐμοβιτς «τα βρήκε σκούρα» απέναντι στους πάντα μαχητικούς Ιρλανδούς, ενώ και τα 2 τέρματα του ματς προήλθαν από ιρλανδικά πόδια. Η εθνική Ιρλανδίας πήρε κεφάλι στο σκορ, στο 48 λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από δυνατό σουτ Χούλαχαν, με τους Σουηδούς να ισοφαρίζουν στο 71′, όταν ο Κλαρκ έπειτα από γύρισμα του Ιμπραΐμοβιτς, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Φαβορί για την πρώτη θέση του 5ου ομίλου χρίστηκε η Ιταλία καθώς στο ματς που διεξήχθη στη Λιόν, επιβλήθηκε με 2-0 της εθνικής Βελγίου.

Αν και οι Βέλγοι έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιώρου της αναμέτρησης, οι «ατζούρι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του Τζακερίνι στο 32΄. Το δεύτερο γκολ των Ιταλών ήρθε από τον Ιμόμπιλε, στις καθυστερήσεις του αγώνα.