Τα χθεσινά αποτελέσματα του EURO [Βίντεο]

601

Την παρθενική της νίκη σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, πέτυχε η Σλοβακία επικρατώντας με 2-1 της εθνικής ομάδας της Ρωσίας.

Με την νίκη τους οι Σλοβάκοι πήραν του πρώτους του 3 πόντους στη διοργάνωση, ενώ οι Ρώσοι έμειναν στον 1 βαθμό που είχαν κατακτήσει απέναντι στους Άγγλους, στην πρεμιέρα του δεύτερο ομίλου. Το σκορ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Σλοβακίας άνοιξε στο 32′, ο πρώην παίχτης του Ολυμπιακού, Βλάντιμιρ Βάϊς, ενώ στο 45′ ο Χάμσικ διπλασίασε τα τέρματα των Σλοβάκων. Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές της Ρωσίας προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, όμως η υπεροχή που είχαν ήταν ανούσια και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 με γκολ του Γκλουσάκοφ στο 80 λεπτό.

Φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του πρώτου ομίλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, είναι οι Ελβετοί μετά την ισοπαλία που απέσπασαν από τη Ρουμανία, με την αναμέτρηση να λήγει στο 1-1.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελβετίας έφτασε τους 4 βαθμούς, ενώ οι Ρουμάνοι πήραν τον πρώτο τους πόντο στη διοργάνωση. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς μπήκε πιο δυνατά στο ματς, όμως ο Βαλκάνιοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με εκτέλεση πέναλτι του Στάνκου, στο 18 λεπτό. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ελβετία αύξησε την πίεση της και το τέρμα της ισοφάρισης δεν άργησε να έρθει, καθώς ο Μεχμέντι με διαγώνιο βολέ μέσα από την μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε στο 57′ το τελικό 1-1.

Στην επόμενη φάση του EURO προκρίθηκε η διοργανώτρια Γαλλία, μετά τη νίκη της επί της Αλβανίας με 2-0, ενώ οι Αλβανοί αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση.

Πάντως, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στους Βαλκάνιους οι οποίοι έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και θα μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς. Η λύτρωση για τους «τρικολόρ» όπως και στο πρώτο τους παιχνίδι, ήρθε από τους «συνήθεις υπόπτους» Γκριζμάν και Παγέ. Ο άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το 1-0 στο 90′ λεπτό, με τον Παγέ να διαμορφώνει το 2-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα.