Στον τελικό του EURO η Πορτογαλία – Ακόμα ένα ρεκόρ για τον Ρονάλντο[Βίντεο]

919

Το τρόπαιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου θα διεκδικήσει για δεύτερη φορά στην ίστορία της μετά τον χαμένο τελικό του 2004 απέναντι στην Ελλάδα, η εθνική ομάδα της Πορτογαλίας η οποία επιβλήθηκε στη Λιόν, του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Ουαλίας με σκορ 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τις δυο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες κατά το οκτάλεπτο 16-24, ενώ στη συνέχεια και οι δυο «ξεφούσκωσαν» και δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η ροή του αγώνα άλλαξε όταν η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πέτυχε 2 γκολ μέσα σε 3 λεπτά και πήρε κεφάλι στο σκορ, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του ματς. Το σκορ για τους Πορτογάλους άνοιξε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, στο 50′, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έκανε εντυπωσιακό επιτόπιο άλμα, πήδηξε ψηλότερα από την άμυνα των Ουαλών και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Νάνι μετά από σουτ του Ρονάλντο, βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι Ουαλοί έδειχναν να είναι σαστισμένοι από την εξέλιξη του αγώνα και δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Ιστορία έγραψε με το γκολ του απέναντι στην Ουαλία ο σούπερ σταρ της Πορτογαλίας, Κριστιάνο Ρονάλντο, καθώς έφτασε τα 9 γκολ σε τελικές φάσεις EURO και συγκατοικεί πλέον με τον Πλατινί στην κορυφή του πίνακα τον σκόρερ. Επιπρόσθετα, ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης έγινε ο πρώτος παίχτης που σκοράρει σε 7 διαφορετικά παιχνίδια EURO και παράλληλα ο μοναδικός που έχει σημειώσει πέντε γκολ με κεφαλιά.