Στον τελικό του EURO η Γαλλία με σούπερ Γκριζμάν [Βίντεο]

487

Στον τελικό του EURO 2016 προκρίθηκε η διοργανώτρια Γαλλία επικρατώντας με 2-0 της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γερμανίας με σκορ 2-0 και έτσι την Κυριακή 10 Ιουλίου, θα τεθεί αντιμέτωπη με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Πορτογαλίας, προκειμένου να βρεθεί για τρίτη φορά στην ιστορία της στην κορυφή της ποδοσφαιρικής Ευρώπης.

Ο καλύτερος παίκτης της διοργάνωσης, Αντουάν Γκριζμάν, με τα δυο γκολ που πέτυχε στην αναμέτρηση πήρε για μια ακόμα φορά, από το χέρι τους «τρικολόρ» και τους οδήγησε στον τελικό του Παρισιού, ενώ συνολικά έφτασε τα 6 τέρματα στο τουρνουά και φιγουράρει στην κορυφή της λίστας των σκόρερ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας αρκετά γρήγορο ρυθμό, με τις δυο ομάδες να έχουν εκατέρωθεν σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο καμία δεν μπορούσε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Και ενώ όλα έδειχναν ότι Γάλλοι και Γερμανοί θα πήγαιναν στα αποδυτήρια ισόπαλοι χωρίς τέρματα, ο Νικόλα Ριτσόλι έδειξε τα 11 μέτρα σε ανύποπτη φάση, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σβάινσταϊγκερ. Ο Γκριζμάν από την άσπρη βούλα έδωσε δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτο ημιχρόνου, το προβάδισμα στους Γάλλους. Η ομάδα του Λεβ σαφώς επηρεασμένη από το γκολ που δέχθηκε μπήκε «μουδιασμένη» στο δεύτερο ημίχρονο και δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να φέρουν στα ίσα το ματς. Αντίθετα οι Γάλλοι φρόντισαν να φυλάξουν τα νότα τους χωρίς να ρισκάρουν να ανοιχτούν. Η τακτική τους τελικά απέδωσε, καθώς στο 72′ έπειτα από σέντρα του Πογκμπά και άστοχη έξοδο του Νόιερ, ο Γκριεζμάν διαμόρφωσε το τελικό 2-0, βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες των «πάντσερ» να ανατρέψουν το ματς.