Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Στον τελικό με Ατλέτικο η «Βασίλισσα»!

821

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι χάρη σε αυτογκόλ του Φερνάντο και πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τη συμπολίτισσα Ατλέτικο σε μία επανάληψη του τελικού του 2014!

μπαλαΟι σημαντικές απουσίες των Καρίμ Μπενζεμά και Κασεμίρο ανάγκασαν τον Ζινεντίν Ζιντάν να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, δίνοντας φανέλα βασικού στους Χεσέ και Ίσκο. Το μοναδικό θετικό μαντάτο για τον Γάλλο τεχνικό η επιστροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στο αρχικό σχήμα.

Η αναμέτρηση δεν άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 10ο λεπτό ο Βινσέντ Κομπανί αποχώρησε τραυματίας, με τον Ελιακίμ Μανγκαλά να περνάει στη θέση του.Ο Ντάνι Καρβαχάλ συνεργάστηκε άψογα με τον Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Φερνάντο και να καταλήγει στα δίχτυα του Τζο Χαρτ.Η Σίτι προσπάθησε να ξεπεράσει την ψυχρολουσία, αλλά είχε την ατυχία να έχει σε κάκιστη ημέρα τόσο τον Κέβιν ντε Μπρόινε όσο και τον Τουρέ.Από την άλλη πλευρά, η Ρεάλ, πέρα από το… αυτογκόλ είχε ένα -σωστά- ακυρωθέν γκολ του Σέρχιο Ράμος στο 36′ και ένα μακρινό σουτ του Μπέιλ στο 43ο λεπτό.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας συμμετοχή στο γκολ (μέτρησε ως αυτογκόλ του Φερνάντο), αλλά και στη σημαντικότερη ευκαιρία της Ρεάλ, το δοκάρι στο 63′. Παρόλα αυτά, ο ποδοσφαιριστής που είχε καταλυτική συμβολή στην νίκη-πρόκριση των «μερένγκες» ήταν ο Λούκα Μόντριτς. Ο Κροάτης άσος ήταν πανταχού παρών, κάλυψε το κενό του Κασεμίρο και έδωσε σημαντικές βοήθειες μεσοεπιθετικά.