Πήρε το ντέρμπι στο 94′ ο ΠΑΟΚ με 1-0 την ΑΕΚ! Ναυτική φωτοβολίδα έπεσε στο γήπεδο!

338

Το ντέρμπι των δύο «Δικεφάλων» ανάμεσα σε ΠΑΟΚ κι ΑΕΚ, στην Τούμπα για την 9η αγωνιστική της Super League, κρίθηκε στις καθυστερήσεις με τον Λέο Μάτος να νικά τον Γιάννη Ανέστη και να δίνει τη νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς με τις προωθήσεις του Τζάλμα Κάμπος, την κεφαλιά του Τσίμιροτ, την εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς, και τα σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες, αλλά ο Γιάννης Ανέστης με εξαιρετικές επεμβάσεις στις τρεις τελευταίες περιπτώσεις αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του.

Αντίθετα, η ΑΕΚ είχε τη μεγαλύτερη φάση της στο πρώτο ημίχρονο στην τελευταία φάση αυτού με τον Αλμέιδα με σουτ στην κίνηση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είχε οριζόντιο δοκάρι, αλλά το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε από τα πόδια του Λέο Μάτος, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Ο Βραζιλιάνος μπακ του ΠΑΟΚ, Λέο Μάτος είναι από τους πιο σταθερούς παίκτες της σεζόν. Της ομάδας του, αλλά και γενικά. Συγκεκριμένα, στο ματς περιόρισε τους αντιπάλους του – αυτούς που κινήθηκαν στην πλευρά του – αλλά έμελλε να είναι και ο «χρυσός» σκόρερ της ομάδας του. Έκρινε τη νίκη στο ντέρμπι, αυτός που εντελώς κυνικά έκανε τη διαφορά στο ματς.

Ο Γιάννης Ανέστης ήταν αυτός που κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας για την ΑΕΚ μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Καίριες, καθοριστικές επεμβάσεις στην εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς, και στις δύο ευκαιρίες του Γκάρι Ροντρίγκες. Εξαιρετική εμφάνιση – παρά το γκολ που δέχθηκε – από τον Έλληνα γκολκίπερ, ο οποίος έσπευσε να διορθώσει τα κακώς κείμενα της άμυνάς του.

Με ειδικό πιστόλι εκτοξεύτηκε στο 79ο λεπτό η που παραλίγο να τινάξει το ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ χθες στην Τούμπα. Όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες, αλλά επιβεβαιώνουν και και μαρτυρίες ανθρώπων που την είδαν από κοντά, είναι ναυτικού τύπου (με μικρό αλεξίπτωτο) η οποία μετά την προσγείωσή της στον αγωνιστικό χώρο, πήρε φωτιά.

Μία τέτοια φωτοβολία μπορεί να πιάσει θερμοκρασία μέχρι και 2300 βαθμούς Κελσίου, οπότε αντιλαμβάνεται κανείς τι ζημιά θα μπορούσε να προκαλέσει αν πετύχαινε κάποιον από όσους κινούνταν εντός ή περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου εκείνη την ώρα. Την φωτοβολίδα μετέφερε εκτός αγωνιστικού χώρου ο Γιάννης Μυστακίδης, πιάνοντάς την από το αλεξίπτωτο που είχε πάνω της.

Όπως ανακοίνωσε χθες ο ίδιος ο Ιβάν Σαββίδης, από χθες (30/10) έχει αρχίσει έρευνα για τον εντοπισμό του δράση και τον δια βίου αποκλεισμό του από το γήπεδο της Τούμπας.