Νίκη για τη Γαλλία στην πρεμιέρα του EURO(Βίντεο) – Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίζεται σήμερα, η διοργάνωση

901

Με νίκη της οικοδέσποινας Γαλλίας η οποία επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της εθνικής ομάδας της Ρουμανίας, άνοιξε η «αυλαία» του EURO 2016.

Μπροστά σε 80 χιλιάδες οπαδούς οι οποίοι είχαν γεμίσει ασφυκτικά το Σταντ ντε Φρανς, οι «τρικολόρ» τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στους Βαλκάνιους και κατάφεραν να πάρουν του τρεις βαθμούς ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90ου λεπτού, χάρη στο εξαιρετικής ομορφιάς γκολ του Ντιμίτρι Παλέτ. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ είχε προηγηθεί με κεφαλιά του Ζιρού, στο 57′, με τους Ρουμάνους να φέρνουν το ματς στα ίσια 65′, με εκτέλεση πέναλτι του Στάνκου.