Μπάσκετ: Ανέβηκε στην Α’ κατηγορία η εθνική Νέων Ανδρών

476

Στην Α’ κατηγορία του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ανέβηκε η εθνική ομάδα μπάσκετ Νέων Ανδρών, μετά τη κατάληψη της τρίτης θέσης στο Πανευρωπαϊκό της Χαλκίδας, όπου στο μικρό τελικό επικράτησε με σκορ 73-67 του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Κροατίας, πραγματοποιώντας μάλιστα επική ανατροπή.

Στο πρώτο ημίχρονο η εθνική μας ομάδα ήταν απογοητευτική, έχοντας 5/18 δίποντα και 4/17 τρίποντα, ενώ βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους διαφορά. Η εικόνα της αναμέτρησης όμως άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η εθνική Ελλάδος αποφάσισε να «ξυπνήσει» και να δείξει το πραγματικό της πρόσωπο. Στο σημείο αυτό του παιχνιδιού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, σημειώνοντας 6/7 τρίποντα και έχοντας 32-8 επιμέρους σκορ, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, τα οποία και κράτησε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Κορυφαίοι για την εθνική Νέων Ανδρών ήταν οι: ; Οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (16π., 10ριμπ.), Βασίλης Τολιόπουλος (17π.) και Δημήτρης Σταμάτης (12π.), μαζί με τον Αντώνη Κόνιαρη (8π., 4ασ.) που βοήθησε πολύ στο β’ ημίχρονο με την εξαιρετική του άμυνα.