Μπάσκετ: Έκλεισε ο δρόμος για τη Βραζιλία – Έχασε η Εθνική από την Κροατία

446

Μέχρι το Τορίνο έφτασε δυστυχώς το ελληνικό όνειρο, για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας, στο μπάσκετ. Η Εθνική δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κροατίας κι έπεσε νοκ άουτ με 66 – 61 σκορ.

Η Ελλάδα ξεκίνησε το παιχνίδι «υπνωτισμένη», σε αντίθεση με την Κροατία, η οποία έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι. Η άμυνα των Κροατών εξωθούσε τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη σε συνεχόμενα τρίποντα (3/11 στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ στο άλλο μισό οι Κροάτες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας. Κάπως έτσι, η Κροατία κατάφερε να πάρει διαφορά 18 πόντων με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (31-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κροατία προηγήθηκε ακόμα και με 24 πόντους (37-13), αλλά στη συνέχεια οι διεθνείς μας «επέστρεψαν» στο παιχνίδι, καθώς σοβαρεύτηκαν στην άμυνα και βρήκαν τρόπους να περάσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι. Στο 18΄ο Κουφός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (42-34) και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Κροατία να προηγείται με 10 πόντους (44-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική μας ομάδα πρόσεξε ακόμα περισσότερο την άμυνα της και με κύρια επιθετικά όπλα τους Περπέρογλου και Μπουρούση, κατάφερε όχι μόνο να «ροκανίσει» τη διαφορά, αλλά και να προηγηθεί με 47-46 στα μέσα της περιόδου. Οι Κροάτες όμως αντέδρασαν και έκλεισαν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 52-49.

Στην 4η περίοδο οι Κροάτες ξεκίνησαν πολύ καλύτερα, εγκλώβισαν την Εθνική μας και την κράτησε στους μόλις δύο πόντους στα πρώτα έξι λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 11 πόντων (63-52). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι διεθνείς μας μείωσαν στους 5 (66-61), αλλά τελικά γνώρισαν την ήττα με 66-61.