Με νίκες προχώρησαν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

238

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αλλά ήταν αποτελεσματικός, με συνέπεια να νικήσει με 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς μετά από επτά αγώνες (9η αγωνιστική) στη Super League.

Οι παίκτες του Ατρομήτου είχαν περισσότερες μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο Μίλος Στόιτσεφ δεν μετουσίωσε σε γκολ καμία εξ αυτών, αφού τόσο η αστοχία, όσο και ο Στέφανος Καπίνο κράτησε το μηδέν για τους γηπεδούχους, που ηττήθηκαν για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Γιώργου Κορακάκη.

Ο Μπράουν Ιντέγε ήταν από τους παίκτες που ξεχώρισαν για τους πρωταθλητές Ελλάδας, που είχαν ορισμένες απουσίες, προβλημάτισαν αμυντικά, αλλά ήταν πιο ουσιαστικοί. Το γκολ του Νιγηριανού στο 54′ ήταν το έκτο του στο πρωτάθλημα, με συνέπεια να αναρριχηθεί στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.

Τα πλάνα του Γιώργου Κορακάκη άλλαξαν στην… προθέρμανση, αφού ο Μαρτίν Τόνσο τραυματίστηκε και τη θέση του στην ενδεκάδα πίσω από τον Αντονί λε Ταλέκ στο 4-2-3-1 πήρε ο Ντμιτρί Μπάγκα.

Στον αντίποδα, ο Πάουλο Μπέντο χρησιμοποίησε τον 18χρονο Παναγιώτη Ρέτσο σε θέση αριστερού μπακ, αφού ο Αλμπέρτο ντε λα Μπέγια δεν πρόλαβε να αποθεραπευτεί., με τον Αντρέ Μαρτίνς σαφώς πιο μπροστά από τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς σε ένα 4-2-3-1.

Καπίνο

Επιστροφή στις νίκες και για τον Παναθηναϊκό μετά από τέσσερα σερί παιχνίδι με τους πράσινους να επικρατούν επί του Ηρακλή με 2-0, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ και να πηγαίνουν στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή.

Οι πράσινοι έκαναν ένα σωρό ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν να σκοράρουν αλλά μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος πέτυχαν δυο γκολ και μετά έσβησαν τις μηχανές ενόψει των αγώνων που έρχονται με Σταντάρ Λιέγης και Ολυμπιακό.

Ο Αντρέα Στραματσόνι παρέταξε τον Παναθηναϊκό με ένα 4 έχοντας κάτω από τα γκολπόστ τον Στιλ, στο δεξί άκρο της άμυνας έπαιξε ο Μέστο και αριστερά ο Χουχούμης ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Κουτρουμπής, Ιβανόφ. Μπροστά τους έπαιξε ο Ρέις ο οποίος είχε δίπλα του τους Λουντ, Γουακάσο και μπροστά τους τον Βιγιαφάνιες ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιξαν δίδυμο οι Λέτο, Μπεργκ.

Από την πλευρά του ο Ηρακλής παρατάχθηκε με ένα 4-5-1 με τους παίκτες του Γιάννη Αμανατίδη να παίζουν πίσω από τον χώρο του κέντρου στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και να μην έχουν επιθετικές βλέψεις, τουλάχιστον στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Ιταλός τεχνικός ανακάτεψε την τράπουλα στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Εμποκού αντί του Χουχούμη και την χρησιμοποίηση του Γουακάσο ως αριστερό μπακ. Κάτι που έκανε πιο επιθετικό τον Παναθηναϊκό και του έδωσε τη δυνατότητα να πετύχει δυο γκολ με τους Λέτο και Εμποκού μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών και να καθαρίσει το ματς και στη συνέχεια να ρίξει τους ρυθμούς ενόψει των αγώνων με Σταντάρ και Ολυμπιακό.