Θρύλος: Μία ανάσα από την Πόλη…

256

Όπως το 2013 έτσι και σήμερα ο Ολυμπιακός έβαλε γερές βάσεις για να βρεθεί για ακόμα μια φορά στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης. Οι Πειραιώτες ήταν σοβαροί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν 87-72 κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Επόμενη μεταξύ τους αναμέτρηση την Παρασκευή.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρολεύκους» ήταν ο Μάντζαρης με 14 πόντους, με τον Γκριν να είχε 13. Ο Πρίντεζης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, με τον Μιλουτίνοφ να ήταν εξίσου θετικότατος και στις δύο πλευρές του παρκέ, προσθέτοντας άλλους τόσους πόντους. Από το σύνολο του Περάσοβιτς, ξεχώρισε ο Χάνεϊκατ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το γνωρίζαμε από την πρώτη στιγμή πως το σημερινό (19/04) παιχνίδι κόντρα στην Εφές θα ήταν τελείως διαφορετικό σε σχέση με το ακριβώς προηγούμενο, το οποίο διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

Είναι εμφανής η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες και ο Ολυμπιακός φρόντισε να το δείξει με το… καλημέρα. Οι Πειραιώτες, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (8-7), κατάφεραν  να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ και με τον Βαγγέλη Μάντζαρη (δυο διαδοχικά τρίποντα) βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7 (14-7).

Οι Τούρκοι, με ένα γρήγορο 4-0, μείωσαν στους 4 (15-11), ωστόσο ο Παπανικολάου, που ήταν από τους πιο κινητικούς παίκτες στο πρώτο δεκάλεπτο, μαζί με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, έγραψε το 18-11 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και με οδηγούς τους Ντομινίκ Γουότερς και Έρικ Γκριν στην επίθεση και τους Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ και Μάνταζρη στην άμυνα και πήρα για πρώτη φορά στο 14’ διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (29-19).

Έκτοτε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κρατούσαν σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με τη μέγιστη τιμή της να φτάνει στο +14 (42-28) ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ερτέλ απάντησε για το 42-31, το οποίο μάλιστα ήταν και το σκορ που πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με δυο διαδοχικά τρίποντα έφερε τους Πειραιώτες σε θέση ισχύος, κρατώντας σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το τριαντάλεπτο έκλεισε στο 67-53.

Στην τελευταία περίοδο, οι Τούρκοι μείωσαν στους 10 (70-60), ωστόσο οι παικτες του Ολυμπιακού δεν πτοήθηκαν και έφτασαν στη νίκη και το 1-0 (87-72).