Ανάσταση του ΠΑΟΚ με τίτλο στο «Παλατάκι»!

421

Το πρωτάθλημα των ανατροπών δεν θα μπορούσε να μην έχει και στο φινάλε του μία μεγαλειώδη ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ νίκησε με 3-2 τον Φοίνικα Σύρου και με νίκες 3-1 κατέκτησε τον δεύτερο και συνεχόμενο τίτλο πρωταθλήματος στο Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο τέταρτος τελικός έσπασε καρδιές με τον Φοίνικα να κυριαρχεί στα δύο πρώτα σετ και να έχει το προβάδισμα με 2-0 σετ αλλά ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας, αποτελεσματικό σερβίς και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Σεπέδα, Γιαμπλόνσκι και Λι έφτασε στη νίκη με 3-2 σετ.

Ο δικέφαλος έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία που κατακτά τίτλο αν και στην κανονική περίοδο πήρε την 4η θέση. Άξιος φιναλίστ και ο Φοίνικας που μέχρι τον τελευταίο πόντο πίεσε τον δικεφαλο, αλλά η αποτελεσματικότητα σε σερβίς και επίθεση και οι 7.000 οπαδοί του έφεραν τα πάνω κάτω.

Μεγάλη δικαίωση και για τον Γιάννη Καλμαζίδη που πήρε τα ηνία της ομάδας από την 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ στο τέλος της κανονικής περιόδου την βρήκε στην 4η θέση. Μετά από μπρέικ στις έδρες του Ολυμπιακού και του Φοίνικα ο ΠΑΟΚ στέφθηκε πρωταθλητής και έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά τίτλο από την 4η θέση της κανονικής περιόδου.

Άξιος φιναλίστ και ο Φοίνικας. Μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με σταθερή υποδοχή αλλά και πίεση στο σερβίς πήρε τον έλεγχο στα δύο πρώτα σετ. Εξαιρετική εμφάνιση έκαναν Κάλντγουελ, Παπαδόπουλος και Ανδρεάδης που πήραν καθοριστικούς πόντους απέναντι στον ΠΑΟΚ που έχανε πολλά σερβίς και είχε κακή υποδοχή με τους Χιμένες και Σεπέδα να κάνουν πολλές άουτ επιθέσεις.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο δικέφαλος προηγήθηκε πρώτη φορά στο 4-3 του 2ου σετ, ενώ στο 9-6 πάλι του 2ου σετ δέχτηκε σερί 5-0 από τα σερβίς του Παπαδόπουλου και τα τελειώματα του Κάλντγουελ.

Αν και το 3ο σετ ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα στον Κώστα Παπαδόπουλο (στο 3-2), ήταν η αρχή για την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Με το σερβίς του να μεταμορφώνεται, τον Σεπέδα να ανεβάζει ρυθμούς και τους Λι, Σμαραγδή να ισορροπούν το παιχνίδι στο κέντρο ο δικεφάλος μπήκε εντυπωσιακά και με σερί 4-0 ξέφυγε 14-7. Οι 7.000 οπαδοί του ΠΑΟΚ έδωσαν την ώθηση που χρειάζονταν οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη οι οποίοι άρχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ο Φοίνικας έχασε τον έλεγχο στην υποδοχή, ο Κάλντγουελ δεν είχε καλή τροφοδότηση και η ανάπτυξη ήταν προβληματική.

Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα και το 4ο σετ και ισοφάρισε σε 2-2. Το τάι μπρέικ ήταν η «μητέρα των μαχών» και έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ των δύο κορυφαίων ομάδων της εφετινής σεζόν που διαφήμισαν το πρωτάθλημα μέχρι τον τελευταίο πόντο.

Με μπλοκ του Σμαραγδή στον Παπαδόπουλο και άουτ του Ντόκιτς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 4-2. Διατήρησε το +2 μέχρι το 9-7 κι εκεί ο Σεπέδα με επίθεση και ο Ντόκιτς με άουτ επίθεση έφεραν το +4 για τον δικέφαλο που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.